REAL DATA - Oprogramowanie dla Ciebie
©2011-2013 REAL DATA S.C.


ASYSTENT NURKOWANIA

Wersja dok:1.0.130303.58:02,00INSTRUKCJA INSTALACJI

Data publikacji: 2013/03


Wersja do ściągnięcia (PDF): DivingAssistant_SetupGuide_PL.pdf


Instalacja - Jeżowiec


Niniejszy dokument zawiera instrukcję instalacji pakietu Diving Assistant. Prosimy o zapoznanie się z nią przed zainstalowaniem aplikacji.

Niektóre opisy, zdjęcia mogą nieznacznie różnić się od aktualnej wersji aplikacji. W przypadku, gdyby zauważyli Państwo znaczące różnice pomiędzy aplikacją a niniejszą instrukcją, prosimy o kontakt z REAL DATA (http://www.real-data.pl).
Spis treści

1 WAŻNE !!! 2

1.1 Przeznaczenie. 2

1.2 Bezpieczeństwo nurkowania. 2

1.3 Ograniczona gwarancja. 3

2 Wymagane parametry techniczne systemu komputerowego. 4

2.1 System operacyjny. 4

2.2 Wymagania sprzętowe. 4

3 Przygotowanie aplikacji i pierwsze uruchomienie. 5

3.1 Przygotowanie do instalacji. 5

3.2 Instalacja. 5

3.3 Pierwsze uruchomienie, aktywacja Oprogramowania. 11

3.4 Możliwe problemy z aktywacją. 11

3.4.1 Problemy z rejestracją. 11

3.4.2 Problemy z aktywacją. 11
 1. WAŻNE !!!

  Przed przystąpieniem do instalacji Oprogramowania zapoznaj się z niniejszą dokumentacją. Zwróć szczególną uwagę na elementy opisujące potencjalne ryzyka, sugestie.

  Przed przystąpieniem do instalacji zapoznaj się z treścią Licencji.


  Poniżej oraz w Licencji znajdują się ważne informacje związane z niniejszym Oprogramowaniem. Jeżeli się z nimi nie zgadzasz, zaprzestań użytkowania niniejszej aplikacji i nie instaluj jej.

  1. Przeznaczenie.


   Aplikacja została stworzona w celu asystowania podczas planowania nurkowania oraz w procesie szkolenia. Aplikacja nie zastępuje tabel dekompresyjnych ani szkolenia – jest uzupełnieniem zdobytej wiedzy i umiejętności, dodatkowym ułatwieniem. Aplikacja nie może być stosowana jako jedyne lub główne źródło informacji i wiedzy. Zalecamy aby plany weryfikować z alternatywnymi źródłami, np. z komputerem nurkowym. W przypadku sprzeczności lub różnych wyników, zawsze nadrzędna powinna być wiedza i materiały zdobyte podczas szkolenia. Jeżeli masz wątpliwości, skontaktuj się ze swoja organizacją nurkową lub instruktorem.

  1. Bezpieczeństwo nurkowania.


   Nurkowanie wiąże się z rzeczywistym ryzykiem wystąpienia urazów a nawet śmierci, dlatego powinno być wykonywane tylko przez osoby bez problemów zdrowotnych i po przejściu stosownych szkoleń potwierdzonych certyfikatami. Tworząc niniejsze oprogramowanie duży nacisk został położony na bezpieczeństwo. Do silnika obliczeniowego wprowadzonych jest szereg mechanizmów, które minimalizują ryzyko wystąpienia urazów i zwiększających bezpieczeństwo nurkowania. Pamiętaj jednak, że żadne zabezpieczenia i algorytmy nie gwarantują, że DCS czy inne problemy nie wystąpią. Ryzyko wystąpienia związane jest bardzo mocno z indywidualnymi predyspozycjami, Twoim stanem zdrowia, kondycją, samopoczuciem, warunkami atmosferycznych na powierzchni i środowiskiem pod wodą. Dobrze jest sprawdzić wyniki i wskazania przez porównanie ich z innym źródłem – np. tabelami dekompresyjnymi czy innym komputerem.

   Bezwzględnie stosuj zasady, których nauczyłeś się na kursach nurkowych. Nigdy nie przekraczaj limitów wynikających z posiadanych certyfikatów i uprawnień.

  1. Ograniczona gwarancja.


   Wkładamy dużo wysiłku aby niniejsze Oprogramowanie było wolne od błędów, nie dajemy jednak na nie pełnej gwarancji. Oddajemy Ci to Oprogramowanie do użytkowania takie jakie jest „AS-IS”. Gwarantujemy, że każde zgłoszenie błędu lub sugestii udoskonalenia zostanie potraktowane poważnie i dokładnie przeanalizowane. Wszelkie wykryte błędy będą usuwane w możliwie najkrótszym czasie i zbierane w postaci aktualizacji oprogramowania. Szczegółowe informacje odnośnie usług serwisowych i ograniczonej gwarancji znajdują się w Umowie Licencyjnej.

 2. Wymagane parametry techniczne systemu komputerowego.

  Aby oprogramowanie pracowało poprawnie, powinny być spełnione poniższe rekomendacje dotyczące konfiguracji komputera i systemu operacyjnego. Aplikacja może pracować na innych komputerach, jednak nie ma takiej gwarancji (nie były one testowane).

  Zalecenia znajdują się również w Umowie Licencyjnej.

  1. System operacyjny.

   Aplikacja była tworzona z myślą o systemach Microsoft Windows w najnowszej wersji Windows 7 z dodatkiem SP1 oraz Windows 8. Testowaliśmy również jej poprawne działanie na ciągle popularnym Windows XP z dodatkiem SP3. Aplikacja powinna również poprawnie pracować na Windows Vista, jednak nie była na tej platformie w pełni testowana.

   Zalecamy, aby przed instalacją była zainstalowana platforma Microsoft .NET, nie starsza niż w wersji 4. Niemniej, instalator zawiera niezbędne elementy platformy .NET.

   Należy zwrócić uwagę, aby programy zabezpieczające (firewall) nie blokowały naszej aplikacji dostępu do sieci Internet. Sieć niezbędna jest do uruchomienia aplikacji.


  1. Wymagania sprzętowe.

   Z naszych testów wynika, że aplikacja pracuje poprawnie praktycznie na każdej popularnej platformie sprzętowej. Na wolniejszych komputerach lub wyposażonych w mniejszą ilość pamięci, symulacja może wyliczać się dłużej, ale w akceptowalnym czasie. Aby zapewnić optymalny komfort pracy zalecamy aby komputer na którym będzie instalowany program, spełniał poniższe wymagania minimalne:

   - procesor: INTEL PENTIUM lub Athlon 64,

   - pamięć operacyjna RAM: 1GB,

   - karta graficzna: dowolna o rozdzielczości minimum 1024x768 lub 1280x720, 16 tys. kolorów,

   - sieć: aktywne połączenie do sieci Internet,

   - 21 GB przestrzeni dyskowej na aplikację (pakiety Microsoft .Net mogą wymagać dodatkowej przestrzeni dyskowej).

   Rewelacyjne wyniki pracy otrzymywaliśmy na systemach wyposażonych w procesor Intel i5 2.4Ghz, wyposażonych w 4GB pamięci RAM, karcie graficznej o rozdzielczości HD z zainstalowany Windows Home 7 64 bit.


 1. Przygotowanie aplikacji i pierwsze uruchomienie.

  1. Przygotowanie do instalacji.


   Do zainstalowania oprogramowania niezbędne będą Pakiet Instalacyjny oraz ważny kod licencyjny. O ile nie otrzymałeś Pakietu Instalacyjnego od Dostawcy, możesz go pobrać z naszych stron internetowych (http://www.real-data.pl/diving.html)

   Poprawny kod licencyjny składa się numeru licencji (liczba) oraz klucza aktywacji , składającego się z 8 części zawierających znaki i cyfry.

   Do aktywacji produktu niezbędny będzie również poprawny adres poczty elektronicznej.
   Adres ten będziemy wykorzystywać wyłącznie do komunikacji związanej z instalacją Oprogramowania oraz dystrybucji informacji o poprawkach i aktualizacjach. Nie obawiaj się, bez Twoje wyraźnej zgody nigdy nie użyjemy tego adresu do celów marketingowych. Nigdy nie udostępnimy go również innemu podmiotowi czy osobie.

   Możliwe jest również zainstalowanie Oprogramowania w wersji demonstracyjnej. Do uruchomienia Oprogramowania w tym trybie nie będą potrzebne żadne kody ani dane. Wersja demonstracyjna służy do zapoznania się z produktem przed jego zakupem. Pamiętaj, że nie powinieneś takiej wersji wykorzystywać do innych celów. Oprogramowanie w wersji demonstracyjnej nie jest objęte żadnymi gwarancjami ani rękojmiami, nie zawiera również żadnych dodatkowych usług.


   Przed uruchomieniem do instalacji sprawdź, czy Twój system spełnia minimalne wymagania. Upewnij się że na dysku znajduje się wystarczająca ilość wolnego miejsca oraz że posiadasz konto z uprawnieniami Administratora. Bez odpowiednich uprawnień instalacja nowych programów może nie być możliwa.

  2. Instalacja.

   Instalację rozpoczynamy od uruchomienia Pakietu Instalacyjnego: DivingAssistant_setup.exe. Jeżeli przy zakupie został przekazany nośnik instalacyjny, będzie się on znajdował w jego głównym folderze. Jeżeli ściągnąłeś pakiet z Internetu, zalecamy aby zapisać go i zachować w folderze z dokumentami lub programami instalacyjnymi. Możesz również uruchomić go bezpośrednio z przeglądarki internetowej.

   Instalacja nurkowa - międzynarodowe własności
   Na wstępie wybierz odpowiedni dla siebie język Pakietu Instalacyjnego.

   Jeżeli masz przygotowane wszystkie niezbędne dane, możesz kontynuować instalację.

   Asysten nurkowania - Witamy

   Przed zainstalowaniem aplikacji, musisz zaakceptować warunki Umowy Licencyjnej. Przeczytają ją uważnie zanim zaczniesz kontynuować.

   Licencja nurkowa
   Następnie wybierz folder na dysku dla plików programu oraz folder w Menu Start. Zalecamy aby pozostawić wartości domyślne.

   Pakiet nurkowy - lokalizacja

   Pakiet nurkowy - folder menu

   Przed uruchomieniem mogą pojawić się jeszcze dodatkowe zadania i pytania, np. czy utworzenie ikony na pulpicie. Zaznacz poszczególne opcje zgodnie ze swoimi preferencjami. Bezpośrednio przed właściwą instalacją zostanie wyświetlone podsumowanie wybranych parametrów i będzie można rozpocząć wypakowywanie plików.


   Podczas wypakowywania plików i ich instalacji może pojawić się kilka kolejnych okienek. Na ogół nie jest potrzebna żadna dodatkowa interwencja. Dodatkowo może zostać uruchomione instalatory pakietów redystrybucyjnych oprogramowania platform programistycznych firmy Microsoft. Są one niezbędne do poprawnego działania aplikacji.

   Asysten nurkowania - redystrybucja

   Jeżeli posiadasz system 64 bitowy prosimy o zainstalowanie dodatkowego pakietu redystrybucyjnego vcredist_x64.exe. Przed zakończeniem instalacji należy wybrać odpowiednią opcję aby pakiet został zainstalowany automatycznie.

   Instalacja nurkowa - zakończenie

  3. Pierwsze uruchomienie, aktywacja Oprogramowania.

   Podczas każdego uruchomienia aplikacji wyświetlane jest zastrzeżenie. Aby kontynuować musisz potwierdzić, że się z nim zgadzasz.

   Podczas pierwszego uruchomienia, należy również zarejestrować aplikację w celu jej aktywacji. W okienku aktywacyjnym należy wprowadzić wcześniej przygotowany numer licencji, kod aktywacyjny oraz poprawny adres e-mail.

   W przypadku, gdy chcesz uruchomić wersję demonstracyjną, nie musisz wprowadzać żadnych danych. Anuluj aktywację produktu. Oprogramowanie zostanie w takim przypadku uruchomione w trybie limitowanym. Wszystkie główne funkcjonalności będą dostępne, jednak niektóre parametry będą zawierały limity (maksymalna głębokość, czas nurkowania itp.).

   Asysten nurkowania - aktywacja pakietu

   Po wprowadzeniu danych należy nacisnąć przycisk DALEJ. Aplikacja przeprowadzi w tle proces rejestracji oraz aktywacji Oprogramowania. Do obu operacji niezbędne jest działające połączenie z siecią Internet.

  4. Możliwe problemy z aktywacją.

   Poniżej opisano typowe problemy, jakie mogą wystąpić podczas procesu aktywacji Oprogramowania. Jeżeli nie rozwiążesz ich w ciągu kolejnego dnia, skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza na naszej stronie internetowej http://www.real-data.pl w sekcji Kontakt.

   1. Problemy z rejestracją.

   Może się zdarzyć, że mimo wprowadzenia prawidłowego kodu rejestracja nie powiedzie się. W takim przypadku aplikacja zostanie uruchomiona w trybie demonstracyjnym i przy kolejnym uruchomieniu ponownie zapyta o numer i klucz licencyjny.

   Może mieć miejsce przykładowo w przypadku problemów z połączeniem przez internet, prac konserwacyjnych serwerów i innych nieprzewidzianych okoliczności.

   1. Problemy z aktywacją.

   Po poprawnej rejestracji przygotowywana jest dla ciebie indywidualna licencja. Może się zdarzyć, że z różnych przyczyn nie będzie ona gotowa podczas uruchomienia lub nie zostanie poprawnie pobrana z serwera. W takim przypadku aplikacja uruchomi się w trybie demonstracyjnym. Przy kolejnym uruchomieniu program spróbuje ponownie pobrać Twoją licencję. Nie będzie się już pytał o numer i klucz licencyjny.

12/12